modele okrętów żaglowych

Szukamy Cię Miziorku

Temat: NASZE ZAINTERESOWANIA
TUTAJ wszystko jasne. Poprostu piszemy o swoich zainteresowaniach (najlepiej jesli wszyscy zarejestrowani). Dzięki temu dowiemy sie więcej o sobię. Może być? Tak? Ok ja zaczne...


...Interesuje się NFL, Footballem, siatkówką, PC (w tym gry, internet, programy), oprucz tego modelarstwem - Budije modele okrętów żaglowych własnej konstrukcji i z własnych materiałów (mam juz 14). To tyle, NEXT.
Źródło: koxy24.jun.pl/viewtopic.php?t=31Temat: Statek Lego

Chociaż faktycznie kadłuby na filmach to widywałem raczej brązowe.

Czarna Perła się kłania :)


Co robi koleś na dziobie? Jeżeli obserwator, to raczej bocianie gniazdo powinien mieć.
A dobrze robi! Na malych jednostkach w razie potrzeby (np. manewry w porcie, dobijanie, odbijanie, czy na płytkich wodach) stoi się na dziobie "na oku" - żeby obserwować co się dzieje przed jednostką, i/lub dno.

A okręt - kadłub ma ładny ogólny kształt, lecz z bliska widać trochę niedoróbek. Dlaczego nie ma okien? Dolne drzewce w ogóle wywal, w ożaglowaniu rejowym nie ma czegoś takiego. Bukszpryt zrób z wąskich klocków, to nie może być taka decha :) Same żagle przydałoby się skrócić, żeby dać więcej światła na pokład.

Odnośnie żagli - jest pewien stary, prosty i szybki sposób wykonywania żagli do modeli żaglowców. Po pierwsze - nie papier, lecz tkanina. Budzisz się rano, bierzesz nożyczki i ucinasz kawałek prześcieradła, (nieduży, starzy nie powinni wpadać w histerię :)
Rysujesz na tym obrys żagli. Wycinasz. Następnie robisz sobie kawę.
Nie szkodzi, że nie pijesz kawy - to lepiej, bo masz jej właśnie nie wypijać.
Żagle zalewasz w głębokim talerzu albo miseczce kawą, i ugniatasz, żeby dobrze nasiąkły. Po paru minutach je wyjmujesz, możesz z grubsza wycisnąć (chociaż lepiej je tylko 'otrzepać'), i lekko zgniecione wkładasz do piekarnika/mikrofali, na więcej niż pół gwizdka, może być i max.
W piecyku masz je trzymać tylko do wyschnięcia, nie dłużej!
Co kilkanaście sekund sprawdzaj co z nimi i przekładaj na drugą stronę.
Kiedy wyschną - będą miały piękny kolor delikatnego beżu, miejscami mniej, miejscami bardziej intensywny, oraz mniej lub bardziej widoczne zagniecenia.
Wyglądają rewelacyjnie, doskonale imitują stare płótno żaglowe.
Na koniec bierzesz cienki czarny pisak do CD (czy długopis) i zaznaczasz przerywaną linią szwy - dookoła żagla, oraz łączenia brytów (na żaglach rejowych kilka, max kilkanaście szwów pionowych).
Jeśli ktoś będzie zainteresowany to jestem gotów zrobić jakiś fotoreportaż.
Źródło: lugpol.pl/forum/viewtopic.php?t=3752


Temat: Galeona Zygmunta Augusta SMOK MM1-2 2000.

Jeżeli czytałeś to zdradź tajemnicę jak i czym zabezpieczano w końcu XVI wieku kadłuby galeonów i innych jednostek pływających, że były białe.
To co znalazłem na ten temat:

Tworząca siły morskie, Jagiellonowie i Wazowie wzorowali się głównie na okrętach holenderskich, duńskich i szwedzkich. W czasach panowania Zygmunta Augusta wzorem pierwszego okrętu królewskiego był galeon typu włoskiego. [...] Dekoracja na polskich okrętach była umiarkowana w porównaniu z flotami innych państw, np. Francji, Hiszpanii czy Anglii. Kadłuby naszych okrętów miały kolor ciepłobrązowy (mieszanina oleju terpentynowego i wosku), belkowanie zewnętrzne malowano na kolor ciemnobrązowy lub smołowano. Podwodną część kadłuba malowano na biało specjalną farbą ochronną, natomiast pokrywy furt armatnich malowano na kolor czerwony lub czarny. Górną część nadbudowy malowano kontrastowo, głównie we wzory geometryczne, z użyciem farb w kolorach: białych, zielonym, czerwonym, żółtym i niebieskim.*

* Tomasz Górski "Dzieje Polskiej Floty od Kazimierza Jagiellończyka do Augusta II Mocnego"

Modele okrętów żaglowych rekonstruowane są na podstawie obrazów malarzy marynistów, którzy żyli i tworzyli w czasach używania tych okrętów. Ją to Jedyne autorytatywne źródła umożliwiające taką rekonstrukcje. Dawne okręty nie były malowane w całości. Poszczególne elementy miały naturalny kolor materiałów z których były wykonane. Drewno używane do budowy okrętów poddawane procesom impregnacji w materiałach tłuszczowych w celu uodpornienia na działanie wody morskiej, miało zatem kolor odbiegający od koloru naturalnego.
Górne części burt malowano w celach ozdobnych oraz dla podkreślenia rangi okętu w kolory herbowe np. Rodziny panującej. [...]

Z tabeli:

Barwa materiał--------------Farba "Humbrol"--------------------------------------Zastosowanie
Natural Wood----------------------------110---------------------------------Malowanie pokładów i kadłuba powyżej linii wodnej
(drewno-ciemne)

Sail White---------------------------------130---------------------------------Malowanie żagli oraz kadłuba poniżej linii wodnej,
(biały-żaglowy)


* Jarosław Pacewicz "Modelarska Kolorystyka czyli: jak malować farbami dostępnymi na polskim rynku"
Źródło: sklejmy.com/viewtopic.php?t=2393


Copyright (c) 2009 Szukamy Cię Miziorku | Powered by Wordpress. Fresh News Theme by WooThemes - Premium Wordpress Themes.